Kreatyna co to jest i jak działa?

Kreatyna co to jest i jak działa - Beneka Health
Kreatyna co to jest i jak działa - Beneka Health

Jeśli właśnie szukasz kreatyny. Koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się co to jest kreatyna, jak działa a także jak skutecznie suplementować aby osiągnąć zamierzone efekty. Czytaj dalej…

Kreatyna co to jest?

Kreatyna to suplement diety dla sportowców a także pasjonatów sportów siłowych. Została wynaleziona w 1832r. Związek zwany kreatyną występuje jako kwas beta metyloguanidynooctowy. Badania pokazują, że przyspiesza przyrost masy mięśniowej, poprawia wydolność i zwiększa odporność na zmęczenie. Praktycznie każdy amator siłowni słyszał o kreatynie, jest ona najbardziej popularnym suplementem sprzedawanym zaraz po białku. 95%Kreatyny występuje w mięśniach, pozostałe 5% znajduje się w mózgu, wątrobie czy nerkach. Składa się z 3 aminokwasów:

  • arginina 
  • glicyna 
  • metionina 
Można się spotkać z trzema formami kreatyny, najczęściej występująca forma to proszek, mniej popularne są tabletki czy kapsułki.
kreatyna w proszku

Rodzaje kreatyny

Na rynku można znaleźć dwa najbardziej popularne rodzaje kreatyny, Monohydra i jabłczan. Mniej popularne formy to cytrynian, ortoran, ester etylowy, hydrochlorek a także chelat magnezowy kreatyny. Warto dodać że monohydrat kreatyny jest najbardziej przebadaną formą.

Jak działa?

Kreatyna ma za zadanie dostarczyć energii mięśniom za pomocą ATP (adenozynotrójfosforanu). Co to jest ATP? To organiczny związek chemiczny, odgrywa bardzo ważną role w biologii komórki, stanowiąc nośnik energii chemicznej. Adenozynotrójfosforan przekazuje energię dalej a w efekcie powstaje ADP, proces ten zachodzi nieustannie w naszym organizmie. Dorosły człowiek w ciągu doby zużywa do 85kg ATP. Mówiąc w dużym uproszczeniu, jeśli kreatyny jest zbyt mało w naszym organizmie, brakuje fosfokreatyny i obniża się poziom ATP w mięśniach. Skutkuje to wcześniejszym pojawieniem się częstego zmęczenia, znużenia czy braku energii. Częstym objawem także jest spowolnione tempo regeneracji po treningu. Związku z uzupełnieniem braków kreatyny w organizmie przełoży się to na lepsze efekty treningowe, poprzez wzrost masy mięśniowej, szybszej regeneracji czy większej energii podczas treningu. Ale także warto wspomnieć, że wysokie ilość kreatyny i fosforanu znajdziemy w mózgu, który potrzebuje dużych ilości ATP do prawidłowego funkcjonowania. Badania pokazują że kreatyna może także pomóc w leczeniu chorób neurologicznych.

Jaką kreatynę wybrać?

Najbardziej popularnymi formami kreatyny są monohydrat i jabłczan kreatyny. Natomiast najbardziej przebadaną formą jest monohydrat a także najwięcej informacji możemy znaleźć odnośnie tej formy. Czym się różnią formy kreatyny? Są to związki łączące cząsteczkę kreatyny z innymi substancjami. Zawierą one mniej kreatyny na gram preparatu niż monohydrat kreatyny. Druga popularna forma czyli jabłczan, 4g jabłczanu kreatyny zawiera 3g kwasu jabłkowego, a zatem główną zaletą stosowania jabłczanu kreatyny jest mniejsza retencja wody, wynika to z tego, że jest mniejsza zawartość samej kreatyny. Najlepszym wyborem na początek będzie monohydrat kreatyny, natomiast wszystko zależne jest od naszego organizmu. Niektóre osoby które stosują monohydrat zauważają dość częste oddawanie moczu. Dlatego dobrą alternatywą będzie w takim przypadku jabłczan kreatyny.

Jak ułożyć cykl kreatynowy?

Dawkowanie kreatyny powinno być ustalane indywidualnie, na podstawie płci, wagi oraz aktualnego poziomu wytrenowania. Badania pokazują że kreatynę można suplementować bez przerwy, największe nasycenie kreatyny jest podczas pierwszych 2-3 dni stosowania. Zapewne zadajesz sobie pytanie czy lepiej brać kreatynę przed czy po treningu? Najlepiej jest przyjmować kreatynę po treningu ponieważ wtedy zmniejszony jest zapas glikogenu a także ATP. Przyjmowanie kreatyny po treningu wpłynie również na szybszą regenerację. Przyjmuje się że 0,3g kreatyny na kilogram masy ciała jest dawką skuteczną przez 5-7 dni. Kreatynę można przyjmować również przed treningiem zaleca się 3-5g przed ćwiczeniami i 3,5g po sesji treningowej. W dni nie treningowe warto przyjmować kreatynę na czczo.

kreatyna co to jest i jak działa?

Skutki uboczne

Kreatyna jest zaliczana do najlepiej przebadanych suplementów diety. Badania pokazują, że nie ma żadnych przeciwskazań co do suplementacji tego preparatu. U niektórych osób można zauważyć wzrost masy ciała, natomiast efektem jest przyrost masy mięśniowej a nie tkanki tłuszczowej. Natomiast problem może zacząć się pojawiać w momencie zażywania znaczenie większej dawki niż zalecana, wówczas możemy odczuwać takie dolegliwości: bóle brzucha, nudności, skurcze mięśni lub delikatne odwodnienie. Aby uniknąć nieporządanych skutków, należy przestrzegać zalecanych dawek.

#benekafitness ↔ #benekahealth

Spodobał Ci się ten artykuł, podziel się ze znajomymi.

Popularne terminy